A është Turqia apo Greqia më mirë për pushime?

A është Turqia apo Greqia më mirë për pushime?

Nëse po planifikoni një pushim në Greqi ose Turqi, mund të pyesni veten se cili vend ka plazhe më të mira? Ky artikull do të diskutojë nëse Greqia ka plazhe më të mira apo Turqia, si dhe se cili është më i sigurt dhe më i përballueshëm. Do të zbuloni gjithashtu se...

read more
Si është moti në dhjetor në Turqi?

Si është moti në dhjetor në Turqi?

Në dhjetor, temperaturat në Turqi ndryshojnë shumë në varësi të destinacionit tuaj. Ndërsa Stambolli fillon të ftohet në këtë kohë, temperaturat në Antalia mbeten të këndshme për pjesën më të madhe të muajit. Në përgjithësi, temperaturat në dhjetor në Stamboll...

read more
Si është moti në nëntor në Turqi?

Si është moti në nëntor në Turqi?

Nëntori është një muaj i ftohtë në Turqi. Ndërsa juglindja e vendit mbetet e ngrohtë, pjesa më e madhe e vendit përjeton mot të ftohtë. Ekziston mundësia për reshje bore, por nuk është e pazakontë. Ju ndoshta do të shihni më së shumti thekon të bardha në janar....

read more
Si është moti në tetor në Turqi?

Si është moti në tetor në Turqi?

Ju mund të pyesni veten: Si është moti në tetor në Turqi. Temperatura mesatare në Stamboll është 22 gradë C, ndërsa Bodrum dhe Antalia kanë temperatura pak më të ftohta. Në Kapadokia, temperatura është më afër viteve 20 dhe mund të përjetoni disa ditë me shi dhe mot...

read more
Si është moti në tetor në Turqi?

Si është moti në shtator në Turqi?

shtator është koha ideale për të vizituar Turqinë për shkak të temperaturave më të ftohta dhe turmave më të vogla. Deti është ende mjaft i ngrohtë për të notuar dhe temperatura e ajrit është pak më e ftohtë se në verë. Megjithëse ka një shans për reshje shiu në...

read more
Si është moti në gusht në Turqi?

Si është moti në gusht në Turqi?

Në gusht, do të mund të shijoni disa nga plazhet më të mira të vendit dhe motin më të nxehtë të vitit. Megjithatë, gushti është gjithashtu një nga muajt më të nxehtë të vitit dhe do të dëshironi të dini se çfarë të prisni nëse planifikoni të shkoni në Turqi në gusht....

read more
Si është moti në korrik në Turqi?

Si është moti në korrik në Turqi?

Stamboll në korrik Në korrik, Stambolli njihet për mëngjeset e tij me mjegull, mesatarisht katër ditë me mjegull. Nëse po planifikoni të vizitoni qytetin, mendoni të qëndroni në Tomtom Suites, një hotel butik me një pamje mahnitëse të qytetit të vjetër. Restoranti i...

read more
Si është moti në qershor në Turqi?

Si është moti në qershor në Turqi?

Gjatë muajit qershor në Turqi, temperaturat mesatare janë 31oC dhe temperaturat e detit janë rreth 25oC. Nivelet e UV janë të larta dhe nxehtësia është e fortë. Dielli do të qëndrojë në pjesën më të madhe të ditës dhe mbrëmjet do të jenë të freskëta, me temperatura që...

read more
Si është moti në maj në Turqi?

Si është moti në maj në Turqi?

Kur bëhet fjalë për motin e Turqisë, maji nuk është aspak i ndryshëm nga muajt e tjerë. Temperaturat maksimale në maj janë zakonisht rreth 20 gradë Celsius dhe mesatarisht nëntë orë me diell në ditë. Lagështia nuk është gjithashtu shumë e lartë. Megjithatë, duhet të...

read more
Si është moti në prill në Turqi?

Si është moti në prill në Turqi?

prill është pranverë në Turqi dhe temperaturat mund të jenë të këndshme në shumë qytete. Në Stamboll dhe Ankara, temperatura mesatare është 60-62 gradë F, ndërsa Antalia dhe Kapadokia temperaturat mesatare midis 68 dhe 69 gradë F. Shumica e qyteteve qëndrojnë...

read more
Si është moti në Mars në Turqi?

Si është moti në Mars në Turqi?

Moti është përgjithësisht i butë në Mars në Turqi. Temperatura është rreth 18oC dhe ka shumë pak reshje. Orët mesatare ditore të diellit janë shtatë, dhe ka rrezatim të moderuar UV. Në fillim të marsit, perëndimi i diellit është mjaft herët, rreth orës 18:00. Është...

read more
Si është moti në shkurt në Turqi?

Si është moti në shkurt në Turqi?

Nëse planifikoni të vizitoni Turqinë në shkurt, duhet të paketoni veshjet e duhura. Zakonisht shkurti sjell ngrica të forta dhe erëra shpuese. Ndërsa Turqia ka më pak mot të ftohtë se Evropa, ju duhet të paketoni disa çizme dhe kapele. Stambolli mund të jetë...

read more