ceny, żywności, alkohol, restauracje, kosmetyki, paliwo, komunikacja • Niezbędne Informacje • Wyszukiwarka wycieczek • Ceny w Turcji • Gdzie do Turcji • Turcja YouTube
Wakacje Supermarket  

ADVERTISEMENTS

Turcja - pogoda, hotele, opinie, wczasy i wakacje - okiem ekspertów
CENY W TURCJI

jedzenie, alkohol, restauracje, kosmetyki, paliwo, papierosy, komunikacja miejska, taksówki, rozmowy telefoniczne
Turcja - last minute, last second, all inclusive - opinie ekspertów


Ceny w Turcji

Ceny obowiązujące w Turcji zależne są przede wszystkim od regionu w jakim się znajdujemy. Oczywistym jest, iż w turystycznych kurortach ceny pożądanych produktów będą ciut wyższe, aniżeli te w mniej chętnie odwiedzanych miejscowościach, gdzie handel nastawiony jest głównie na miejscową ludność. Nie bójmy się jednak! Zachowując odrobinę zdrowego rozsądku, szukając odpowiednich miejsc, możemy znaleźć wiele rzeczy w cenach porównywalnych do polskich, a czasem i nawet o wiele tańszych.

Ile wydamy na jedzenie, alkohol, restauracje czy kosmetyki w Turcji?

Jeśli kierujemy się oszczędnością budżetu przeznaczonego na wydawanie w Turcji, szukajmy restauracji mniejszych, często poukrywanych w dalszych uliczkach miast. Znajdziemy tam pyszne, orientalne dania kuchni tureckiej, bez konieczności wydawania na nie fortuny.
Oczywiście, że za luksus trzeba płacić, tak więc jeśli zależy nam na przepięknym widoku z restauracyjnego tarasu, w miejscu chętnie okupywanym przez turystów, będziemy musieli zapłacić za ową przyjemność nieco więcej.
Pół litrowe piwo w restauracji to koszt ok. 1-2 Euro, w dyskoncie (a takich również w Turcji znajdziemy sporo) zapłacimy już ok. 0,5 Euro. Papierosy (np. L&M) to koszt podobny jak w Polsce.
Ceny posiłków w restauracji zależą od wybranej potrawy, jej wielkości a także od lokalizacji restauracji w której zdecydujemy się je spożyć. Jeśli chodzi o ceny żywności sklepowej to przykładowo na chleb wydamy ok. 0,4 liry tureckiej, pół kilogramowy makaron lub zupkę w proszku – ok. 0,8 TL.
Środki higieniczne czy kosmetyki kształtują się na przykładowym poziomie: szampon – 4,5 TL, szczoteczka do zębów – 3,0 TL, mydło Duru – 1,0 TL.
Niestety, drogie są tutaj środki chroniące przed negatywnym działaniem promieni słonecznych (olejki, mleczka do opalania), co w skąpanej słońcem Turcji, jest rzeczą obowiązkową.

Podróżowanie po Turcji – koszty komunikacji miejskiej, taksówek, paliw

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem poruszania się po Turcji są „dolmusze”. Te charakterystyczne busy zdają się poruszać na swoich własnych zasadach. Mimo wyznaczonych planów tras czy godzin odjazdów, kierowcy dolmuszy potrafią wydłużać, czy też skracać trasę – w zależności od zapotrzebowania pasażerów. Podobnie sytuacja ma się z przystankami. Niekiedy kierowca zatrzymuje się na sam nasz widok oferując przewóz. O cenę biletu pytamy kierowcę.
Prócz dolmuszy funkcjonuje w Turcji normalna autobusowa komunikacja miejska. W dużych miastach – Istanbule oraz Ankarze - funkcjonuje dobrze rozwinięta linia metra. Za jeden żeton potrzebny do przejazdu płacimy 2 TL.
Jedną z droższych form przewozowych są tureckie taksówki. Prócz wygórowanej nierzadko ceny, kierowcy lubią nieco nas oszukiwać – wybierając dłuższe trasy dojazdu, klucząc specjalnie po mieście. Im dłuższa trasa/czas przejazdu tym oczywiście wyższa cena. Kiedy nie mamy innego wyboru, bądź nie mamy ochoty szukania innych sposobów komunikacji – pytajmy kierowcę taksówki o koszt przejazdu w konkretne miejsce.
Jeśli postanowimy po Turcji podróżować autem, będą nas czekały dość wysokie w porównaniu do polskich, ceny paliwa. Wedle cennika na miesiąc luty 2011 roku, koszty poszczególnych paliw kształtowały się następująco: benzyna bezołowiowa 95 – 3,94 TL, benzyna bezołowiowa 97 – 3,98 TL. Za olej napędowy zapłacimy 3,36 TL natomiast gaz płynny (LPG) – 2,27 TL. Parkingi opłacamy kwotą 2-8 TL, w zależności od miejsca.
Rozmowy telefoniczne z Turcji
Będąc na wczasach, często chcemy mieć kontakt z bliskimi nam osobami, które pozostały w kraju. Tu warto przestrzec przed wysokimi opłatami za rozmowy z telefonu komórkowego. Najkorzystniej wykupić kartę do automatu, której koszt to ok. 10 TL za 100 impulsów.

 

Turcja artykuły

Autor: Krystyna Gieldon. Prawa do artykułu należą do turcjawakacje.com

 Bookmark and Share

Nowe oferty Last Minute. Twój E-Mail:


LINKI SPONSOROWANE
WCZASY W TURCJI
PRZYDATNE INFORMACJE

Policja i przestępczość Bezpieczeństwo kobiet
Ile kosztuje życie na wczasach w Turcji Ceny w Turcji
Wczasy - Wakacje - Turcja - Start Rozmowy telefoniczne - ceny
Ciekawe informacje o Turcji Ciekawostki o Turcji
Jakie wakacje wybrać - HB czy All Inclusive HB czy All Inclusive
Ceny pożywienia, piwa, wódki Jedzenie i alkohol
Temperatura w Turcji Klimat Turcji
Regiony turystyczne w Turcji Regiony turystyczne
Wakacje Last Minute do Turcji Last Minute do Turcji
Loty do Turcji i lotniska Lotniska w Turcji
Co warto zobaczyć w Turcji Najważniejsze atrakcje
Nurkowanie w Marmaris Nurkowanie w Turcji
Pogoda na wakacjach w Turcji Pogoda w Turcji
Najwięcej słońca w Turcji - które miesiące Najsłoneczniejsze dni
Naucz się mówić po turecku Rozmówki Polsko-Tureckie
Jak negocjować w Turcji Kupowanie i negocjacje
Morze Egejskie, Marma, Śródziemne Morza w Turcji
Kursy walut - lira turecka Waluta Turecka

KULTURA TURCJI

Co warto zwiedzić w Efecie Efez - historia i zwiedzanie
Historia współczesna Turcji Historia Turcji w pigułce
BOgactwo kulturalne Turcji Kultura Turcji
Najważniejsze zabytki w Turcji Najważniejsze zabytki
Muzułmanie i katolicy w Turcji Religia w Turcji

NIEZBĘDNIK TURYSTY - TURCJA
AFRYKA WAKACJE | BUŁGARIA WAKACJE | CHORWACJA WCZASY | CYPR WAKACJE | DOMINIKANA WAKACJE | EGIPT WCZASY | FRANCJA WAKACJE | GRECJA WCZASY | HISZPANIA WAKACJE | INDIE WAKACJE | KARAIBY WAKACJE | LAZUROWE WYBRZEŻE | MEKSYK WAKACJE | PORTUGALIA WAKACJE | TAJLANDIA WAKACJE | TUNEZJA WAKACJE | TURCJA WAKACJE | WŁOCHY WAKACJE